Co znamená “klubová testovací výdejna potravin”?

V České republice jde o doposud první projekt svého druhu, ačkoli v ostatních zemích EU již takové obchody fungují. Kvůli chybějícímu českému precedentu a odlišné interpretaci evropských hygienických norem je tak třeba nejprve prozkoumat, jakým způsobem lze u nás takový typ distribuce potravin efektivně zavést, ke spokojenosti jak zákazníků, tak kontrolních orgánů. Výdejna v Bělehradské ulici se stane osou tohoto výzkumu, který Bezobalu.org chystá, proto tedy jde o “Testovací výdejnu”. “Výdejna” proto, že současná interpretace hygienických norem neumožňuje samoobslužný násyp nebaleného zboží – to bude proto u nás vydáváno vyškoleným personálem. Nemusíte se obávat, že bychom v  rámci testování zkoušeli rizikové nádoby či postupy. Vše je naprosto nezávadné, v  souladu s  platnými hygienickými předpisy. Testování bude sloužit pouze k  zefektivnění distribuce (urychlení, zjednodušení, vyšší uživatelský komfort). „Klubová“ proto, abychom mohli co nejefektivněji sbírat zpětnou vazbu od Vás, zákazníků. Z  klubového členství pro Vás neplyne žádný závazek, pouze přínos ve formě zkvalitňování našich služeb do budoucna na základě Vašich podnětů.

Skutečně jsou nebalené potraviny levnější?
Vaše ceny mi přijdou vcelku vysoké.

Ano, potraviny bez obalu jsou obecně levnější než ty jednorázově balené.
Je však třeba brát v potaz několik bodů.

- Náš sortiment je orientovaný na zdravé a kvalitní potraviny respektující současné vědecké poznatky o zdravé výživě. Prioritou tedy pro nás není cena, ale poměr cena / kvalita - a v dané kvalitě jsou naše ceny bezkonkurenční. Je tudíž třeba srovnávat naše ceny s nabídkou na stejné kvalitativní úrovni - tedy konvenčních obchodů s kvalitními potravinami (bioobchody, zdravé výživy, případně bioregály v supermarketech apod.)

- Stojíme na začátku výzkumu a testovacího prodeje, v jehož průběhu chceme docílit další redukce cen, podobně jako se to v Itálii podařilo neziskové organizaci Ecologos. V rámci rešerše dodavatelské sítě hledáme zodpovědné lokální výrobce a dodavatele, kteří budou ochotni distribuovat zboží v opakovatelně použitelných obalech a zohlednit v prodejní ceně úsporu za náklady spojené s distribucí v jednorázových obalech (obalové materiály, balící linky, výdaje na reklamu, PR a marketing; listovné a regálné vybírané supermarkety atd.). Několik menších dodavatelů jsme již našli a hledáme dále. Výzvou a během na dlouhou trať je však přesvědčení velkých dodavatelů, kteří, vzhledem ke své setrvačnosti, nejsou tolik flexibilní jako menší provozy. Mají zažité skladovací, logistické či marketingové procedury, které je z jejich pohledu obtížné měnit. Věříme však, že podobně jako v zahraničí, se nechají časem namotivovat rostoucí poptávkou po bezobalovém zboží. I u nás každým dnem přibývá uvědomělých spotřebitelů, kteří mají zájem o férovější a transparentnější trh a kteří chtějí platit pouze za obsah a jeho kvalitu, nikoliv za pro ně nepotřebné, skryté náklady spojené s obalem.

- Myslíme si však, že spíše než o ceně potravin, by se mělo mluvit o jejich hodnotě. Tyto dva termíny začaly být v konzumní době bohužel zaměňovány. Hodnota není jen cena, je to poměr mezi několika parametry – cenou (ale i náklady skrytými v ní), kvalitou, původem, nutričním a zdravotním účinkem i (ne)poskytnutými informacemi o nich, (ne)férovými tržními podmínkami a ekologickým dopadem. To vše jsou přidané hodnoty, které ovlivňují konečnou cenu v obchodě, ale také skutečnou cenu, kterou všichni platíme za své tržní a spotřebitelské chování.

Jsou prodávané suroviny lokální?

Naším cílem je, aby všechny suroviny vykonaly co nejkratší trasu od místa jejich vypěstování až k nám do regálu. Prvním problémem je to, že většina těchto surovin u nás nemá dobré podmínky pro pěstování, nebo ji prostě nikdo nepěstuje (řepka zajistí pěstitelům méně práce a vyšší výnosy). Není v našich silách suroviny pěstované v zahraničí dovážet vždy přímo od pěstitele, jsem tedy odkázáni na zprostředkovatele, kteří se snaží, aby daná suroviny byla vždy skladem. Často to ovšem znamená, že se během roku mění země původu stejné suroviny podle toho, jak se doprodá. Když se například doprodá evropská produkce pohanky, pak stojíme před problémem, zda koupit pohanku asijskou, či ji nemít vůbec. 

Proč “bio”?

Protože je to dnes módní a zákazníci na to slyší. Ne, tak proto skutečně ne :-) Suroviny, které prodáváme jsou zdravotně přínosné a nutričně hodnotné. S tím samozřejmě souvisí i to, že byly vypěstované šetrně, “udržitelně” a vy si s nimi nekupujete i rezidua chemických postřiků. Pokud my neznáme pěstitele osobně a neviděli jsme jeho pěstební postupy, pak jediné, co nám i vám zaručí, že suroviny jsou kvalitní a pěstované podle určitých zásad je značka bio. Ať se nám to líbí nebo ne.

V jakých obalech odebíráte zboží od dodavatelů?

Tu samou filosofii, kterou uplatňujeme směrem k zákazníkům se snažíme uplatňovat i směrem k dodavatelům. Samozřejmě s různým úspěchem - nejvíce je to závislé na velikosti dodavatele. U malých a lokálních dodavatelů (výrobců, pěstitelů) se nám daří domluvit nestandardní (z hlediska zvyklostí trhu) způsoby dodání - ve vratných nádobách (barelech, pytlích, kýblech, atd.). To se týká např. koření, oleje, sladu, konopných produktů. Velcí dodavatelé mají zavedené ve svých provozech určité hygienické standardy, které je nutí balit zboží podle schváleného schématu a my bohužel zatím nejsme tak velcí, abychom je "donutili" tyto standardy změnit. Část našeho zboží nám chodí v pytlích (nejčastěji papírových s obsahem 25 až 50 kg) nebo krabicích. Tyto pytle a krabice pak přenecháváme pro další využití, např. zahrádkářům. Máte-li pro ně využití, ozvěte se nám na prodejna@bezobalu.org. Ve stejných obalech zboží přichází i k velkoobchodníkům, kteří jej přebalují do malých spotřebitelských balení. Tento krok my přeskočíme. Jsme tedy na cestě a až se k nám přidají další, společně donutíme i větší producenty, aby změnili návyky a v ideálním případě si "vychováme" své výhradní dodavatele, kteří tak ušetří za balení, expedici a marketing a výsledkem bude nižší cena pro zákazníka.

Institut pro podporu šetrné distribuce a uvědomělé spotřeby +

bezobalové obchody kvalitními potravinami:

Bělehradská 96, Praha 2 (prodejna ve dvoře)

po - pá 9:00 - 20.00 so 9:00 - 13:00, ve svátky zavřeno

Pod Kaštany 5, Praha 6, (prodejna a školící centrum)

po - pá 8:00 - 20:00, so 10:00 - 16:00, ve svátky zavřeno

Built with Berta